Infinix Hot 4
Technical Specifications of Infinix Hot 4
- 5.5-inch IPS LCD display, 720 x 1280 pixels resolution (267 ppi)
- MediaTek MT6580 processor, quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 CPU
- 2GB RAM
- 16GB internal storage, expandable via microSD up too 32GB
- Rear camera: 8MP with LEAD flash; front camera: 5MP
- Connectivity: 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
- Rear-mounted fingerprint sensor
- 4000 mAh non-removable battery with support for fast charging
- Operating system: Android 6.0 Marshmallow
Design and Display
The Infinix Hot 4 has a plastic body with a 3D textured rear cover designed to improve grip.The back panel is removable and supports interchangeable covers available in multiple colors, including Scarlet Red, Sandstone Black, Turquoise Dream, Luxurious Gold, and Sapphire Blue.
The device features a 5.5-inch IPS LCD display with a resolution of 720 x 1280 pixels, resulting in a pixel density of approximately 267 ppi. The screen uses 12 ultrabright backlight LEDs to enhance brightness levels, which can improve visibility under direct sunlight. The display supports standard color reproduction and viewing angles typical for IPS panels in this segment.
Full Specifications
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G Network Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network Bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G Network Bands | No support for 4G LTE network |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH
| Also Known As |
- - |
BODY
| Dimensions | 152.7 x 76.4 x 8.8 mm (5.66 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 174 g (4.02 oz) |
| Build | Plastic |
| SIM Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM
| Operating System | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY
| RAM + ROM | 2 GB |
| Card Slot | Yes, up to 32 GB via microSD card |
MAIN CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 8-megapixel main camera |
| Camera Features | Geo-tagging, panorama |
| Video Resolution | 720p@30fps |
SELFIE CAMERA
| Camera Type | Single Lens |
| Camera Sensor(s) | 5-megapixel |
| Video Resolution | VGA |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| Speaker Location | Back |
| Audio Jack Type | Yes, 3.5mm audio jack |
CONNECTIVITY
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP |
| NFC | |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
BATTERY
| Battery Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Wireless Charging | No |
| Talk Time Talk Time is the longest time that a single battery charge will last when you are constantly talking on the phone under perfect conditions, Ambient temperature and highly dependent on the cellular network environment such as the distance to the closest cell network tower. | Up to 34 hours |
| Stand-by | Up to 600 hours |
OTHER FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Box Contents | Charging Brick / USB cable |
User Reviews
Subscribe
0 Comments
Oldest
Disclaimer Note
Note: Specifications may not be 100% accurate.
